• Poznaj Polskę

    • To przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego chętne szkoły otrzymały środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu „Polski Ład”.

     Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. To także pomoc dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Przedsięwzięcie uatrakcyjnia również proces nauczania: nauka w unikalnym środowisku edukacyjnym, poszukiwanie śladów historii, eksperymentowanie w centrach nauki. Jest to też promocja nowoczesnej edukacji patriotycznej. 

     W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła zrealizowała dwie trzydniowe wycieczki dla grupy 38. uczniów z najstarszych klas.

     • Warszawa

     • W dniach 17, 18 i 19 listopada br. 38 uczniów klas VI, VII i VIII wzięło udział w wycieczce do Warszawy. 

      Zwiedzanie rozpoczęło się w  Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniów zaciekawiły kartki z kalendarza, które opisywały wydarzenia z konkretnego dnia. Wielu wzięło kilka na pamiątkę. Przeżyciem było również wejście do bunkra lub przejście kanałów. 

      Kolejnym punktem programu były Powązki wojskowe. Tam pilot wycieczki zaproponował klasom ciekawe zadanie. Każda grupa miała znaleźć trzy określone miejsca, np. klasa VII szukała grobu poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, sportowca Kazimierza Deyny oraz mogiły obrońców Warszawy 1920 roku. Wieczorem udaliśmy się do Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego, na warszawskim Wilanowie, pod kopułą  Świątyni Opatrzności Bożej. W kolejnym dniu wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy spacer od historycznego zespołu miasta z traktem królewskim. Zwiedziliśmy Wilanów, piękne ogrody królewskie, do których młodzież wróciła wieczorem, by podziwiać świetlne dekoracje i specjalny pokaz pt. „Królewski Ogród Światła”. Kolejnym punktem był Cmentarz Powstańców Warszawy. Przed Pomnikiem „Polegli – Niepokonani” zapaliliśmy znicze. W tym dniu  byliśmy również przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a po południu pojechaliśmy  na Stadion Narodowy.

      W ostatnim dniu wycieczki zwiedziliśmy barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski. Na zakończenie byliśmy w Centrum Nauki Kopernik – największe centrum nauki w Polsce. 

      Dla wszystkich był to niezapomniany czas. Wszyscy uczestnicy wracali  do Orzechówki z uśmiechami na twarzy, bogatsi o wspaniałe wspomnienia, sporo historycznych wiadomości
      i ciekawych doświadczeń.  Każdy Polak powinien choć raz być w stolicy! My już byliśmy, co nie znaczy, że kiedyś tam nie wrócimy…

     • Wrocław

     • W dniach 20, 21 i 22 czerwca 2022 r. 38 uczniów z klas V, VI, VII i VIII wzięli udział w wycieczce do Wrocławia. 

      Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. We Wrocławiu podziwialiśmy: Widowiskowo-Sportową Halę Stulecia, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rynek miasta ze wspaniałą architekturą, przepiękną starówkę i późnogotycki ratusz. Spacerując Starym Miastem, szukaliśmy krasnoludków, z których to miasto jest znane. Ważnym punktem wycieczki szkolnej było Muzeum Narodowe. Ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie Muzeum „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W sąsiedztwie Muzeum Narodowego znajduje się oddział Muzeum Narodowego „Panorama Racławicka”. Duże wrażenie robi rozmiar obrazu – 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Warto przynajmniej raz zobaczyć dzieło, które uczciło 100. Rocznicę Powstania Kościuszkowskiego.

                 Podczas wycieczki uczestnicy brali udział w projekcie: „Wrocław w obiektywie z perspektywy Krasnoludka”. Uczniowie starali się zrobić jak najciekawsze zdjęcia, co motywowało do szukania unikatowych ujęć. Fotorelacje będą podstawą do stworzenia „Kroniki z wycieczki”, którą zaprezentujemy w szkole. Chcemy promować podróżowanie, zwiedzanie, poznawanie nowych miejsc i ich historii.