• Uczniowie w Warszawie

     • 15 i 16 czerwca br. uczniowie z klasy V, VI, VII i VIII pojechali do stolicy Polski na zaproszenie Posła Adama Śnieżka – absolwenta szkoły w Orzechówce. Młodzież spędziła dwa dni na zwiedzaniu Warszawy, poznawaniu historii, podziwianiu piękna i różnorodności architektonicznej naszej stolicy.

      Zwiedzanie zaczęliśmy w Wilanowie w Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego. Kolejne miejsca, które zobaczyliśmy były związane z historią II wojny światowej i lekturą pt. „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Na Alei Szucha młodzież obejrzała tematyczny film, później mogła zobaczyć miejsce „przesłuchań”, gdzie przebywał m.in. Rudy – jeden z bohaterów „Kamieni na szaniec”. Tu uczniowie „poczuli” autentyczność wydarzeń opisanych w książce. Kolejnym miejscem był szkoła, która kształtowała wiele pokoleń prawdziwych patriotów, w tym Alka, Rudego, Zośkę z „Kamieni na szaniec”, K. K. Baczyńskiego – poety, którego wiersze uczniowie poznają. Przewodnicy po Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie są przykładem, że młode pokolenie ceni historię, poznaje ją i zapewnia ciągłość Pamięci o wielkich Bohaterach. W drodze na Stare Miasto mijaliśmy Muzeum Więzienia Pawiak, który upamiętnia okrucieństwo gestapowców podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1944. Na zakończenie dnia zwiedziliśmy Zamek Królewski.

      Drugi dzień zaczęliśmy od spaceru po Starych Powązkach. Tam młodzież poznała historię wielu osób i wydarzeń. Głównym punktem była złożenie zniczy na grobach bohaterów „Kamieni na szaniec” oraz poety K.K. Baczyńskiego. Następnie pojechaliśmy do Łazienek Królewskich, kiedyś letniej rezydencji Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wycieczkę do Warszawy zakończyliśmy wizytą w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki Posłowi z Orzechówki – Panu Adamowi Śnieżkowi, uczniowie mogli zwiedzić kompleks budynków Sejmu i Senatu oraz z balkonu obserwować trwające obrady Posłów.

      Dziękujemy za wspaniały czas w WARSZAWIE!

     • Wyróżnienie za realizację ogólnopolskiego programu "Aktywni Błękitni" - szkoła przyjazna wodzie

     • 15 czerwca klasy III i IV brały udział w pikniku edukacyjnym, który był podsumowaniem programu "Aktywni Błękitni" - szkoła przyjazna wodzie. Nad zbiornikiem wodnym Maziarnia w Wilczej Woli czekało na uczestników wiele atrakcji, a nasza szkoła otrzymała wyróżnienie za całoroczną realizację programu.

      Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji:

      - stoisko edukacyjne Wód Polskich z quizem „Wodne Koło Fortuny”;

      - stoisko profilaktyczne oraz pokaz sprzętu i wyposażenia Policji;

      - instruktarz pierwszej pomocy;

      - patrol konny z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie; 

      - pokazy ratownictwa wodnego, prowadzone przez PSP w Kolbuszowej;

      - pokazy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z PSP w Tarnobrzegu;

      - stoisko Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej wraz z pokazem sprzętu służbowego (samochody, quady, łodzie, pontony);

      - stoisko rzeszowskiego WOPR z pokazem sprzętu ratownictwa wodnego;

      - zabawy i konkursy dla uczestników prowadzone przez profesjonalnych animatorów, malowanie twarzy, skręcanie balonów, dmuchana zjeżdżalnia.

     • Hanna Śnieżek z kl. II wyróżniona nagrodą dla najzdolniejszej młodzieży z powiatu brzozowskiego

     • 12 czerwca w Starostwie Powiatowym w Brzozowie wręczono nagrody dla młodych, zdolnych i ambitnych uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Gminę Jasienica Rosielna reprezentowała nasza uczennica - Hania Śnieżek, która od klasy I zdobywa nagrody w ogólnopolskich konkursach artystycznych.

      Hanię wyróżnia także skromność, wysoka kultura osobista i wytrwałość w rozwijaniu swoich zdolności i pasji.

      Gratulujemy!

     • Innowacja pedagogiczna w języku angielskim

     • W drugim półroczu kontynuowana była innowacja pedagogiczna pt. „Reading is magic”. ("Czytanie to magia"). Uczniowie z najmłodszych klas mieli okazję zapoznać się z bohaterami bajek Disneya w angielskiej wersji językowej. Wszyscy bardzo uważnie słuchali każdej bajki, a następnie rozwiązywali zagadki i zadania dołączone do książki.

      Wszystkie angielskojęzyczne książki zostały zakupione w ramach Programu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

     • Przedszkolaki w kinie

     • 6 czerwca przedszkolaki pojechały na pierwszy, wspólny wyjazd do Brzozowa. W kinie obejrzały film, a przez okna autobusu podziwiały piękną okolicę.

      Jazda autobusem była dla wszystkich wielkim przeżyciem. Mam nadzieję, że polubili takie wyprawy i w przyszłym roku też się gdzieś wybiorą:)

     • Klasa III i V w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz"

     • 6 czerwca klasy III i V z opiekunami pojechały do Rzeszowa. Uczniowie mogli pogłębić wiedzę i rozwijać zainteresowania w niedawno otwartym Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz ". Kolejnym etapem wycieczki był aktywny wypoczynek w parku trampolin "Grawitacja".

      To był udany wyjazd!

     • Sukces Marcelinki Krupy

     • Klasa "0" realizowała program edukacji ekologicznej "Czyste powietrze wokół nas", którego głównym celem było uświadomienie dzieciom szkodliwego wpływu dymu, w tym przee wszystkim tytoniowego, na nasze zdrowie. 

      W ramach projektu odbył się konkurs plastyczny, w którym swoim talentem wykazała się Marcelina Krupa, zdobywając dyplom i nagrody. Gratulujemy!!!

     • Klasa I i II w Krośnie

     • 2 czerwca uczniowie z klasy pierwszej i drugiej wybrali się na wycieczkę do Krosna. Głównym punktem programu była wizyta w Nadleśnictwie, gdzie dzieci uczestniczyły w lekcji edukacyjnej, która przybliżyła im leśną tematykę. W pięknej Izbie Przyrodniczej, gdzie spotkali się z Panią leśnik, oglądały zgromadzone tam eksponaty flory i fauny naszego regionu. Spacerując ścieżką przyrodniczo-leśną, poznawali różne tajemnice lasu i jego mieszkańców. Dowiedziały się też wielu ciekawych informacji na temat pracy leśnika i zasad zachowania się w lesie. Taką lekcję pachnącą lasem zapamiętają na długo…

      Drugim punktem programu była sala zabaw ,,Smyk”, gdzie na małych turystów czekało wiele atrakcji. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów i trampolin. Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i co najważniejsze – wspólnej radosnej zabawy.

     • Dzień Dziecka w Zespole Szkół w Orzechówce

     • 1 czerwca Samorząd Uczniowski z paniami: Małgorzatą Nykiel, Kamilą Janusz i Barbarą Magusiak przeniósł nas w piękny, kolorowy i radosny świat dzieci.

      Zajęcia z robotyki, wykorzystanie sprzętu z programu "Laboratoria Przyszłości", plener malarski, gry i zabawy, rywalizacje sprawnościowe klas, kącik fotograficzny, malowanie twarzy, wspólne tańce i wesoły pociąg oraz zajęcia sportowe to tylko niektóre z atrakcji.

      Oczywiście nie mogło zabraknąć kolorowych balonów i ogromnych baniek mydlanych!!!

      Rada Rodziców ufundowała pizzę, za serdecznie dziękujemy.

     • Daria Chrobak laureatką Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Podkarpackie kwiaty w rękodziele artystycznym"

     • 31 maja odbyło się wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Podkarpackie kwiaty w rękodziele artystycznym". Praca Darii została doceniona, a laureatka z Mamą odebrała nagrody.

      Gratulujemy!!!

      Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki i SP Nr 2 w Rzeszowie zorgaznizowały konkurs, którego głównym celem było kultywowanie tradycji i zwyczajów Podkarpacia, budzenie szacunku do naszego dziedzictwa oraz uwrażliwianie na piękno przyrody. Cieszymy się z sukcesu Darii w tak wartościowym konkursie.

     • Dzień Mamy w szkole i przedszkolu

     • Dzień Matki to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku. Szczególny czas, w którym dzieci mają okazję pokazać, jak bardzo kochają swoje mamy. I to właśnie dlatego pierwszaki i przedszkolaki przygotowały programy artystyczne i zaprosiły na występy swoje Mamusie. Mali aktorzy spisali się na medal mówiąc wierszyki, śpiewając piosenki i tańcząc specjalnie dla Nich.

      Podczas występów nie brakowało humorystycznych, jak i wzruszających momentów. Było więc dużo śmiechu, ale też niejedna łezka zakręciła się w rodzicielskim oku. Całość dopełniły upominki, życzenia , słodkie buziaki, a na koniec wspólny poczęstunek.

     • Słoneczniki dla Mamy

     • Dzień Mamy, to bardzo ważne święto. Wszyscy się do niego przygotowywaliśmy. Uczniowie na zajęciach dodatkowych, prowadzonych przez P. M. Nykiel, wykonali dla swoich Mam „Słoneczniki z gipsu”.

     • I miejsce Darii Chrobak w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

     • 18 maja 2023 r. odbyło się rozstrzygniecie ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci 5 i 6 – letnich p.t. „Przemocy – NIE! Pomocy – TAK!”. W tegorocznej edycji wzięło udział czternaście placówek z całej Polski.

      Wśród nagrodzonych znaleźli się: I miejsce: Daria Chrobak z Orzechówki (lat 5) II miejsce: Michalina Lupa z Piły (lat 6) III miejsce: Igor Spychalski z Dobrzycy (lat 5)

      Serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!!!

     • Klasa IV w Sanoku

     • 29 maja klasa IV z opikunami pojechała do Sanoka. Zwiedzali skansen, brali udział w zajęciach kaligraficznych.

      Na Państwowej Uczelni im. Jana Grodka w Sanoku mogli obejrzeć salę symulacji medycznej oraz brać aktywny udział w zajęciach i pokazach.

     • Smaczne i zdrowe kanapki w wykonaniu klasy IV.

     • Uczniowie klasy IV kolejny raz doskonali swoje umiejętności kulinarne. 22. maja samodzielnie, wykorzystując rady Pań oraz własną inwencję, robili piękne, kolorowe i smaczne kanapki oraz tosty.

      26. maja Dzień Mamy - myślę, że każda Mama ucieszy się z takich kanapek... Mała sugestia dla uczniów:)

     • Nasz udział w XXXI Rajdzie im. Ignacego Łukasiewicza

     • 12 maja 2023 r. 17. osobowa drużyna rajdowa z naszej szkoły wybrała się na XXXI Rajd pieszy im. Ignacego Łukasiewicza, zorganizowany przez PTTK  w Krośnie.

      Wędrówka rozpoczęła się w miejscowości Wapienne, skąd liczna grupa młodych turystów (w rajdzie uczestniczyło ponad 100 osób) udała się na szczyt Ferdel Wielki, gdzie z wieży widokowej można oglądać panoramę Beskidu Niskiego. Następnym punktem był skansen przemysłu naftowego „Magdalena” w Gorlicach i pieczenie kiełbasy. Chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach. W jednym należało się wykazać wiedzą o Ignacym Łukasiewiczu, a w drugim znajomością przyrody.

     • SPRZĄTANIE ŚWIATA w ramach realizacji programu "AKTYWNI BŁĘKITNI".

     • 11maja klasa IV oczyściła teren rzeki przy szkole. Uczniowie w tym roku szkolnym realizują Ogólnopolski program "Aktywni Błękitni" - szkoła przyjazna wodzie.

      Program edukacyjny Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ma na celu promowanie ekologicznych zachowań, wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy.

      Dziękujemy uczniom i paniom, które nadzorują realizację programu! Wszyscy musimy dbać o przyrodę!