• Sukces Marysi Daty z kl. VI

     • Uczennica naszej szkoły Marysia Data zdobyła II miejsce w XVI wojewódzkiej edycji konkursu „Namaluj historię dziadków”. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych. Z klas IV-VI wpłynęło aż 95 prac, składających się z części literackiej i plastycznej. Każda praca była oceniona przez 2 członków komisji, zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie. Po zsumowaniu ocen ustalano wyniki i wyłaniano laureatów.
      Marysia odebrała nagrodę 16 grudnia br. w sali konferencyjnej IPN w Rzeszowie.Na uroczystość została również zaproszona Babcia Marysi  - Pani Janina Kij, której przeżycia stały się inspiracją do powstania pracy konkursowej.

       Marysia w dzień wręczenia nagród powiedziała : „Bardzo cieszę, się, że wzięłam udział w konkursie.  Dla mnie nie jest najważniejsze to, że zajęłam II miejsce. Dużo ważniejsze jest to, że mogłam opowiedzieć o bolesnej historii mojej rodziny. Kiedy wspomniałam o moim sukcesie Babci i przekazałam jej zaproszenie na podsumowanie konkursu – bardzo się wzruszyła, po jej policzkach popłynęło kilka łez, przytuliła mnie i drżącym głosem powiedziała „Niestety nie jestem w stanie dojechać do Rzeszowa, ale jestem bardzo ucieszona tą informacją…” 

      Marysi składamy gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów.

     • W blibliotece...

     • W czwartek klasa pierwsza po konkursie czytania odwiedziła bibliotekę szkolną. Podczas spotkania dzieci poznały zasady jej funkcjonowania, regulamin, rodzaje zbiorów i omówiły budowę książki.

       Każdy wybrał książeczkę dla siebie na dalsze szlifowanie umiejętności płynnego czytania.

      Zapraszamy wszystkich czytelników po wybór nowości z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     • Pieczemy świąteczne pierniczki

     • Klasa III z wychowawczynią, używając sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", piekła i ozdabiała pierniczki. Zdobyte umiejętności i pomysły na dekorację, uczniowie będą mogli wykorzystać w domu.

      W przedświątecznym tygodniu także klasa V z wychowawczynią wypiekała pachnące pierniczki.

      Tradycja pieczenia i dekorowania świątecznych pierniczków jest jedną z ulubionych, bo można razem z rodzicami lub babciami spędzić czas, tworząc piękne i smaczne ciasteczka.

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

      Pieczenie w klasie V.

     • "Szlachetna Paczka" - Weekend cudów 2022

     • W dniach 10-11 grudnia br. miał miejsce "Weekend Cudów Szlachetnej Paczki". W tych dniach wolontariusze przekazali pomoc przygotowaną przez darczyńców. 

      Już po raz kolejny, Samorząd Uczniowski z opiekunami zaangażowali się w Ogólnopolską akcję "Szlachetna Paczka".

      26. uczniów i inni darczyńcy z Zespołu Szkół w Orzechówce przynieśli konkretne rzeczy do paczki lub wrzucili pieniądze do puszki. 

     • Dzień Języków Obcych w "Szczepaniku" w Krośnie

     • 9 grudnia 2022 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbył się po raz siódmy Dzień Języków Obcych dla uczniów szkół podstawowych, w którym także nasi uczniowie z klasy ósmej wzięli udział. 

      Nasi uczniowie mogli zapoznać się także ze szkołą im. Szczepanika i jej profilami nauczania, porozmawiać z uczniami tej szkoły (także naszymi absolwentami z Orzechówki), poznać nowe osoby i spędzić te kilka godzin w oryginalny sposób, nabywając również ważne kompetencje społeczne. Młodzież została podzielona na 24 grupy (każda grupa miała swojego przewodnika) i brała udział w konkursach z różnych języków obcych. W przerwach wszyscy konkursowicze mogli zobaczyć pokazy pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów klas pożarniczych. Wszyscy podziwialiśmy także krótki pokaz grupy rekonstrukcyjnej w pięknych historycznych strojach. Koniec i początek imprezy odbywał się na sali gimnastycznej, gdzie – oprócz krótkich wypowiedzi organizatorów – miały miejsce także występy artystyczne: taneczne i wokalne oraz wręczenie nagród i dyplomów.

      Patrycja Hunia zajęła I miejsce w jednym z konkursów z j. angielskiego i otrzymała dyplom oraz nagrody, a także Szymon Żańczak wylosował nagrody.

      Gratulujemy.

      Ewa Gurgacz, Renata Szymańska-Wnęk

     • Próbny egzamin ósmoklasisty

     • 6, 7, 8 grudnia br. uczniowie klasy VIII pisali Ogólnpolski Próbny Egzamin z OPERONEM.

      Warto się zmierzyć "na próbę" z zadaniami egzaminacyjnymi, żeby w maju właściwe wykorzystać czas i wykazać się wiedzą.

     • Program edukacyjny "Gotuj się na zmiany!"

     • Klasa VI na technice robiła pyszne, zdrowe drugie śniadanie, które zapoczątkowały zajęcia z Programu Gotuj się na zmiany z wykorzystaniem pomocy kuchennych z laboratorium przyszłości. Taka lekcja bardzo przypadła do gustu uczniom.

      Głównym założeniem 12.edycji programu jest edukacja w trzech obszarach:

      - dobrych nawyków żywieniowych,

      - ekoświadomości i odpowiedzialnego podejścia do niemarnowania żywności,

      - przystosowania do życia w kuchni.

      Program uwzględnia podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej w roku 2022/23 oraz zakłada wykorzystanie zakupów, dokonanych w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

     • Świąteczne ozdoby - coraz bliżej Święta...

     • Klasa VI na technice wykonywała świąteczne ozdoby. Przydał się sznurek do makramy, klej na gorąco i powstały piękne, przestrzenne choinki.

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

      Do pracy dołączył jeszcze Samorząd Szkolny oraz klasa VII.

      A oto efekty...

     • Pasowanie na czytelnika

     • 5 grudnia uczniowie klasy I zostali przyjęci do grona czytelników naszej szkoły.

      Przygotowali piękne przedstawienie "Rzepki" Juliana Tuwima, które obejrzeli uczniowie z klasy II i III oraz przedszkolaki i dzieci z zerówki.

      Wszyscy byli zachwyceni występem klasy I!

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

     • Wręczenie nagród w konkursie GOPS-u

     • Wszyscy uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym "Kartka bożonarodzeniowa dla Seniora", zorganizowanym przez GOPS w Jasienicy Rosielnej.

      Bradzo dziękujemy Pani Kierownik Danucie Kwolek  za nagrody, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

     • Nasz udział w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych

     • 2 grudnia wzięliśmy udział w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Porozmawiajmy o uzależnieniach" w Rzeszowie. Zespół Szkół w Orzechówce reprezentowali: Patrycja Hunia, Olga Kielar, Jakub Janus, Bartosz Śnieżek, Patryk Śnieżek, Kacper Zając.

      Gratulujemy występu!

     • Wyjazd na łyżwy do Sanoka

     • 1 grudnia odbył się pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd na łyżwy.

      Ponad 40 uczniów z klas IV-VIII doskonaliło swoje umiejętności łyżwiarskie.

      Wszyscy wrócili zadowoleni i już czekają na kolejny wyjazd!

     • Strefa kibica

     • 30 listopada br. kibicowaliśmy Polakom w meczu z Argentyną.

      Strefę kibica przygotowały Panie z Samorządu Uczniowskiego.

     • Warsztaty dekorowania pierniczków

     • Na świetlicy najmłodsi uczniowie uczyli się świątecznie dekorować pierniczki. 

      Z piernikową tradycją nie tylko związane jest ich wypiekanie, ale także zdobienie. PIERNICZKI wykrawane foremkami o kształtach kojarzących się z Bożym Narodzeniem zdobi się lukrem, orzechami, migdałami, a dzieci najbardziej lubią wykorzystwać kolorową posypkę.

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

     • ANDRZEJKI

     • Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy a jednocześnie źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa zorganizowana dla grup przedszkolnych oraz uczniów klas I-IV.

        Na dzieci czekało wiele zabaw przy muzyce oraz liczne wróżby. W świat wróżb wprowadziła dzieci Czarodziejka z Łysej Góry, która zostawiła listy z kolejnymi zadaniami. W ich wykonaniu pomogły dzieciom Wróżki: Nikola, Olga, Patrycja i Magda. Oprócz grupowej zabawy można było skorzystać z wróżb, które przygotowały dziewczynki z kl. VI: Marysia, Martyna, Nikola i Anita. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, ustawiania butów, przekuwania serduszek z imionami itp.

                Wspólna zabawa minęła wszystkim miło i bardzo szybko. 

     • ŚWIĘTA coraz bliżej...

     • Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował akcję robienia stroików światecznych, kartek i ozdób. 

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

     • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku w celu upamiętnienia setnej rocznicy powstania tej maskotki. Pluszowe misie to przyjaciele dzieci, więc taki dzień to wielkie święto dla najmłodszych.

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

     • XXVII Gminne Eliminacje "Mikołajkowe Debiuty"

     • 29. listopada br. odbyły się gminne eliminacje w konkursie piosenki "Mikołajkowe debiuty". Młodzi artyści ze szkół i przedszkola z terenu naszej gminy zaprezentowali bogaty i piękny repertuar wokalny. Na występach nie zabrakło także Św. Mikołaja.

      Zespół Szkół w Orzechówce reprezentowały:

      1. Marcelina Krupa - "0"

      2. Izabela Magusiak - "0"

      3.Emilia Buczkowicz - kl. I

      4. Kinga Gerlach - kl. I

      5. Daria Pazdro - kl. II

      6. Zuzanna Szmyd - kl. III

      Gratulujemy występu i życzymy sukcesów!

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci