• Klasa VII na Zapolanach

     • Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji #SzkołaPamięta! 

      Klasa VII uporządkowała miejsce upamiętniające zamordowanie Porucznkia Henryka Pilawskiego, który zgin ął z rąk gestapowców w 1942 r.

     • Dzień Papieski

     • 16 października 2023 roku przypadła 45 rocznica wyboru polskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża. Także tego dnia przeżywaliśmy w naszej szkole kolejny Dzień Papieski – w tym roku pod hasłem: „Św. Jan Paweł II - Cywilizacja życia”. Coroczne obchody tego dnia mają przybliżać nam postać naszego wielkiego Polaka, ale też inspirować do czynienia dobra poprzez wspieranie Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, czy poznawania bogatego nauczania Papieża Jana Pawła II.

      Dla młodego pokolenia Jan Paweł II jest postacią historyczną, jednym z wielu świętych, którego wspominamy w Kościele i za którego przyczyną się modlimy. Ale dla pokolenia naszych rodziców i dziadków jest to Osoba, z którą mogli się spotykać, słuchać Jej na żywo, uczestniczyć w Mszach świętych i audiencjach. Dlatego do szkoły zaprosiliśmy Panią Marię Preisnar i ks. Karola Goneta, którzy podczas uroczystej akademii opowiedzieli o swoich osobistych spotkaniach z Janem Pawłem II i przeżyciach, jakie tym chwilom towarzyszyły. Nasi uczniowie obejrzeli też prywatne zdjęcia i pamiątki Pani Marii i ks. Karola. Były to bardzo poruszające i zapadające w serce opowieści, za które bardzo naszym Gościom dziękujemy.

      Podczas akademii przygotowanej przez panie Bogusławę Żak i Ewę Gurgacz wraz z uczniami klasy VI został także przypomniany życiorys Karola Wojtyły, wybrzmiały: słynne „Habemus Papam” z 1978 roku oraz muzyczny hołd dla Papieża Polaka w pieśni „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Cytowany oczywiście był Jan Paweł II, który  powiedział: „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.” A także: „Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto rozdaje, kto zdolny jest dawać.” „Jesteśmy tym bogatsi, im więcej rzeczy zbędnych zdołamy odrzucić.”

                Odkrywajmy wciąż na nowo nauczanie naszego świętego Papieża i starajmy się każdego dnia wcielać je w życie, chociażby przez wzajemną życzliwość, obdarowywanie się dobrym słowem, uśmiechem, czy stawianie w życiu na wartości i dobra duchowe, a nie tylko materialne.

     • "Ku pamięci Przodkom..."

     • Dnia 13 października uczniowie klasy V i VIII uczestniczyli w spotkaniu z Panem Stanisławem Buczkiem, który w ciekawy sposób przybliżył młodzieży historię życia i osiągnięć oraz miłości do rodzinnej, orzechowskiej ziemi i patriotyzmu  Michała i Stanisława Cwynarów. W swojej wypowiedzi przedstawił wiele  ciekawostek z życia miejscowych bohaterów, których nie przeczytamy w  żadnych książkach.Podzielił się również osobisty przemyśleniami.
      Była to żywa lekcja historii, która przypomniała nam o tym, że pamięć o lokalnych bohaterach stanowi fundament naszej tożsamości narodowej.

      Ku pamięci Przodkom tej Orzechowskiej ziemi, urodzonym i wychowanym w tym miejscu, braciom pułkownikowi pilotowi Stanisławowi Cwynar i podpułkownikowi pilotowi Michałowi Cwynar bohaterom bitwy o Anglię, Żołnierzom Polskich Sił Powietrznych na Obczyźnie, którym nigdy nie było dane wrócić do Ojczyzny” – są to słowa, które można przeczytać na pamiątkowym obelisku w Orzechówce. Pomnik został postawiony w 2019 roku, dzięki staraniom P. Barbary i Stanisława Buczków, którzy w ten sposób chcieli ocalić od zapomnienia trochę orzechowskiej historii.

      #SzkołaPamięta!

     • Obchody 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Orzechówce

     • 11 października br. w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość związana z 250.rocznicą utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Przy tej okazji przyjęliśmy do grona naszej społeczności uczniów klasy I oraz podkreśliliśmy rolę szkoły w środowisku lokalnym oraz jej związek z historią i teraźniejszością naszej miejscowości.

      Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Adam Śnieżek, Wójt Gminy Jasienica Rosielna Pani Urszula Brzuszek, Proboszcz parafii w Orzechówce – ks. Wojciech Szmuc oraz ksiądz Jacek Teichman, Przewodniczący Rady Gminy Jasienica Rosielna Pan Stanisław Pająk, Radni z Orzechówki, Sekretarz Gminy Pani Anna Fic, Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Jasienicy Rosielnej – Pan Mariusz Kaznowski,  Sołtys wsi – Pan Adolf Kuśnierczyk,  przedstawicielka Rodziny Michała i Stanisława Cwynarów – Pani Iwona Śnieżek, Państwo Barbara i Stanisław Buczek, którzy mieszkają w miejscu domu rodzinnego Kapitana Pilota Polskich Sił Powietrznych Michała Cwynara i Podpułkownika Pilota Dowódcy 300 Dywizjonu Bombowego Stanisława Cwynara oraz Rodzice uczniów oraz społeczność szkolna ZS w Orzechówce.

      Częścią artystyczną, związaną z historią Bohaterów - Lotników z Orzechówki chcieliśmy podziękować za dar, dzięki któremu przygotowano projekt rozbudowy części przedszkolnej z łącznikiem, a na tych wakacjach wykonano ogrodzenie szkoły.

      Na tym spotkaniu Poseł Adam Śnieżek przekazał długo wyczekiwną wiadomość, że szkoła, dzięki wnioskowi, złożemu przez Organ Prowadzący, otrzymała dofinansowanie w kwocie 2 mln zł na realizację rozbudowy. Część, w której mieści się przedszkole i kuchnia w założeniu miała służyć jednej grupie przedszkolnej. Teraz potrzeby są znacznie większe. Kwota nie pokrywa całości kosztów inwestycji, jednak jest dużym wsparciem i cieszy, że warunki lokalowe dzieci i uczniów będą coraz lepsze. Dziękujemy!!!

      Druga część programu artystycznego przygotwana przez uczniów klasy I podkreśliła ciągłość pokoleniową naszej szkolnej społeczności. Pierwszoklasiści potwierdzili, że przygotowani wchodzą w progi tej szkoły i złożyli ślubowanie o godnym jej reprezentowaniu.

      To uroczyste spotkanie stało sie kolejną lekcją historii, która uświadomiła wszystkim uczestnikom, że szkoła odgrywa w życiu dziecka bardzo ważna rolę. Przygotowuje do życia, kształtuje osobowość, rozwija zainteresowania, wychowuje do wartości, uczy odróżniania tego, co dobre od tego, co złe, a przede wszystkim szacunku do swoich przodków i miłości do Ojczyzny.

      #SzkołaPamięta!

     • Światowy Dzień Drzewa

     • 10 października obchodzimy "Światowy Dzień Drzewa". Dzieci z klasy "0", przy użyciu własnych palców i farb, wykonały prace plastyczne związane z tematem.

     • Jesienne zabawy z kasztanami...

     • 5 pażdziernika dzieci z przedszkola wykonywały "prace w pudełku". Dzieci "malowały kasztanami jesienny listek". Wykorzystano farby oraz piękne, kolorowe dary jesieni. 

     • Klasa VI na PRZĄDKACH

     • 3 października, korzystając z pięknej, jesiennej pogody, klasa VI wybrała się na rajd. Tym razem wyruszyli pieszo z Orzechówki, by zawędrować do skalnego rezerwatu "Prządki".

     • "Kim chcę zostać w przyszłości" - cykl spotkań w klasie VIII

     • 3 października klasa VIII rozpoczęła cykl spotkań pt. "Kim chce zostać w przyszłości". W ramach godzin wychowawczych zapraszani są przedstawiciele ròżnych zawodòw. Jako pierwszy został zaproszony przedstawiciel jednego z najpopularniejszych zawodòw jakim jest programista. Uczniowe mieli okazję porozmawiać i zadawać pytania Panu Maciejowi, ktòry już 20 lat pracuje w tym zawodzie. Zaproszony gość opowiedział między innymi o swojej drodze zawodowej, możliwych zarobkach oraz jak najlepiej zdobyć umiejętności w tym zawodzie. Serdecznie dziękujemy za znalezienie czasu i przybycie do naszej szkoły!

     • Dzień Chłopaka w klasie VIII

     • ​​​​​​​​​​​​​​30 września obchodzimy „Dzień Chłopka”. Koleżanki z klasy VIII nie zapomniały o tym ważnym dniu. Bdarowały kolegów sprzętem, który każdy prawdziwy mężczyzna powinien umieć obsłużyć. 

      Chłopcy byli zachwyceni prezentami. Zabawy i śmiechu było co niemiara. Widać, że chłopcy z klasy VIII to prawdziwi majsterkowicze i żadna awaria czy remont im niestraszny.

     • W poszukiwaniu jesieni

     • W czwartek 28 września klasa druga wybrała się na pieszą wycieczkę na Willę Jezuicką w Starej Wsi. Jej celem było poszukiwanie oznak panującej już od tygodnia jesieni i jej skarbów.

      Podczas wędrówki dzieci uważnie obserwowały otaczającą ich przyrodę i wsłuchiwały się w odgłosy natury. Mimo, że jesień jeszcze nie do końca zagościła u nas, uczniowie znaleźli mnóstwo jesiennych skarbów. Po długiej wędrówce mogli odpocząć przy ognisku i posilić się pieczoną kiełbaską przygotowaną przez rodziców, a resztę wolnego czasu wykorzystać na wspólną zabawę.

     • Nasz udział w debacie społecznej w Jasienicy Rosielnej

     • 27 września braliśmy udział w debacie "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - edukacja dla bezpieczeństwa". Organizatorami byli brzozowscy policjanci przy współpracy z Wójtem Gminy Jasienica Rosielna. Uczestnicy wysłuchali prelekcji wygłoszonych przez specjalistów, wzięli udział w panelu dyskusyjnym oraz obejrzeli występy artystyczne.

      Uczennice z klasy VI, VII i VIII wzięły udział w rozmowie panelowej na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz sposobów na unikanie zachowań ryzykownych. Nasz zespół czirliderek zaprezentował autorski układ taneczny. 

     • Klasa VI i VII na rajdzie

     • 22 września uczniowie z klas VI i VII poznawali walory krajobrazowe Cergowej - szczytu Beskidu Niskiego.

      Na zakończenie rajdu zorganizowano ognisko i konkursy przyrodnicze.

     • Bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa"

     • Dzieci z klasy "0" zaangażowały się w ogólnopolską kampanię "Przytul się do drzewa". Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Przedszkolaki wyszły na zewnątrz, przytuliły się do drzewa, okazując mu swoją miłość. Zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie, przesłane następnie, drogą elektroniczną, do Strażników Lasu. Dzieci udowodniły, że losy drzew nie są im obojętne i sprzeciwiają się celowemu podpalaniu lasów.