• Życzenia Świąteczne

     • Na Święta Bożego Narodzenia oraz nadchodzący Nowy Rok 2023

      dużo radości i dobroci od ludzi, szczęścia rodzinnego oraz niosącego pokój Błogosławieństwa Bożego         życzą

      Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi oraz Społeczność Uczniowska

      Zespołu Szkół w Orzechówce

     • Szkolne kolędowanie

     • W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1-3 wspólnie przypomnieli sobie najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe. Następnie każda z klas zaśpiewała przygotowaną wcześniej pastorałkę.

     • Klasa IV przygotowuje się do Świąt

     • Klasa IV aktywnie przygotowywała się do nadchodzących Świąt. Pieczenie pierniczkow, lepienie pierogów na klasowe spotkanie wigilijne wprowadzały uczniów w klimat Świąt. 

      Uczniowie także robili ozdoby choinkowe oraz wspólnie stworzyli piękną dekorację. 

     • Warsztaty plastyczne w klasie I

     • Uczniowie z klasy I i ich ozdoby świąteczne z masy solnej.

      Wykorzystano sprzęt zakupiony z programu "Laboratoria Przyszłości".

      #LaboratoriaPrzyszłości#LabolatoriaPrzyszlosci

     • Mikołajkowy turniej tenisa stołowego rozstrzygnięty!

     • Jak co roku organizowany jest Szkolny Turniej Tenisa Stołowego. Oto wyniki w roku 2022:

      kategoria kl. IV-VI                                                                     kategoria klas VII-VIII

      I miejsce - Martyna Błaż, Aleksander Nykiel                            I miejsce - Patrycja Hunia, Oskar Kuśnierczyk

      II miejsce - Anita Kielar, Marcin Płonka                                    II miejsce - Zofia Morajko, Patryk Śnieżek

      III miejsce - Emilia Śnieżek, Szymon Janas                             III miejsce - Magdalena Wojnar, Karol Masłyk

      Gratulujemy!!!

     • Realizujmemy innowację "Reading is magic"

     • Klasy I-III na języku angielskim  realizują innowację pt."Reading is magic" ("Czytanie to magia"). Pierwsza zajęcia odbyły się tuż przez świętami. Uczniowie zapoznali się z książeczką w języku angielskim pt."The story of Santa" ("Historia św. Mikołaja").

      Na zajęciach z innowacji wykorzystujemy książeczki w języku angielskim, zakupione w ramach programu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa. Do naszej biblioteki zostało zakupionych sporo pozycji książkowych w języku angielskim, zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczniów klas IV- VIII. 

      Zachęcam do odwiedzenia naszej biblioteki i wypożyczenia książek w języku angielskim. Każdy uczeń, który wypożyczy książkę i wykona zadania dołączone do poszczególnych pozycji może otrzymać dodatkową ocenę z języka angielskiego!

      Renata Szymańska-Wnęk

     • Zajęcia z innowcji "Cooking is fun"

     • W tym roku szkolnym w klasie VII realizowana jest na języku angielskim innowacja pt." Cooking is fun" ("Gotowanie to niezła zabawa").

      Celem innowacji jest przede wszystkim rozwijanie umiejętności samodzielnego przygotowania potraw,  rozwijanie umiejętności bezpiecznego korzystania ze sprzętów kuchennych oraz  rozwijanie umiejętności kulturalnego zachowania podczas posiłku. Zajęcia w ramach innowacji różnią się jednak od tradycyjnego gotowania , ponieważ instrukcje do wykonania i rozmowy pomiędzy "kucharzami" wydawane są w języku angielskim. 
          W ramach innowacji udało się zrealizować w tym półroczu dwa zajęcia. Podczas pierwszych zajęć klasa VII przygotowała tosty. Podczas drugich zajęć, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, uczniowie wspólnie upiekli tradycyjne pierniczki, które ozdobiły ich wigilijny stół. 

      Renata Szymańska-Wnęk

      Podczas zajęć wykorzystano sprzęt z programu "Laboratoria Przyszłości".

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

     • Sukces Marysi Daty z kl. VI

     • Uczennica naszej szkoły Marysia Data zdobyła II miejsce w XVI wojewódzkiej edycji konkursu „Namaluj historię dziadków”. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych. Z klas IV-VI wpłynęło aż 95 prac, składających się z części literackiej i plastycznej. Każda praca była oceniona przez 2 członków komisji, zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie. Po zsumowaniu ocen ustalano wyniki i wyłaniano laureatów.
      Marysia odebrała nagrodę 16 grudnia br. w sali konferencyjnej IPN w Rzeszowie.Na uroczystość została również zaproszona Babcia Marysi  - Pani Janina Kij, której przeżycia stały się inspiracją do powstania pracy konkursowej.

       Marysia w dzień wręczenia nagród powiedziała : „Bardzo cieszę, się, że wzięłam udział w konkursie.  Dla mnie nie jest najważniejsze to, że zajęłam II miejsce. Dużo ważniejsze jest to, że mogłam opowiedzieć o bolesnej historii mojej rodziny. Kiedy wspomniałam o moim sukcesie Babci i przekazałam jej zaproszenie na podsumowanie konkursu – bardzo się wzruszyła, po jej policzkach popłynęło kilka łez, przytuliła mnie i drżącym głosem powiedziała „Niestety nie jestem w stanie dojechać do Rzeszowa, ale jestem bardzo ucieszona tą informacją…” 

      Marysi składamy gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów.

     • W blibliotece...

     • W czwartek klasa pierwsza po konkursie czytania odwiedziła bibliotekę szkolną. Podczas spotkania dzieci poznały zasady jej funkcjonowania, regulamin, rodzaje zbiorów i omówiły budowę książki.

       Każdy wybrał książeczkę dla siebie na dalsze szlifowanie umiejętności płynnego czytania.

      Zapraszamy wszystkich czytelników po wybór nowości z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     • Pieczemy świąteczne pierniczki

     • Klasa III z wychowawczynią, używając sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", piekła i ozdabiała pierniczki. Zdobyte umiejętności i pomysły na dekorację, uczniowie będą mogli wykorzystać w domu.

      W przedświątecznym tygodniu także klasa V z wychowawczynią wypiekała pachnące pierniczki.

      Tradycja pieczenia i dekorowania świątecznych pierniczków jest jedną z ulubionych, bo można razem z rodzicami lub babciami spędzić czas, tworząc piękne i smaczne ciasteczka.

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

      Pieczenie w klasie V.

     • "Szlachetna Paczka" - Weekend cudów 2022

     • W dniach 10-11 grudnia br. miał miejsce "Weekend Cudów Szlachetnej Paczki". W tych dniach wolontariusze przekazali pomoc przygotowaną przez darczyńców. 

      Już po raz kolejny, Samorząd Uczniowski z opiekunami zaangażowali się w Ogólnopolską akcję "Szlachetna Paczka".

      26. uczniów i inni darczyńcy z Zespołu Szkół w Orzechówce przynieśli konkretne rzeczy do paczki lub wrzucili pieniądze do puszki. 

     • Dzień Języków Obcych w "Szczepaniku" w Krośnie

     • 9 grudnia 2022 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbył się po raz siódmy Dzień Języków Obcych dla uczniów szkół podstawowych, w którym także nasi uczniowie z klasy ósmej wzięli udział. 

      Nasi uczniowie mogli zapoznać się także ze szkołą im. Szczepanika i jej profilami nauczania, porozmawiać z uczniami tej szkoły (także naszymi absolwentami z Orzechówki), poznać nowe osoby i spędzić te kilka godzin w oryginalny sposób, nabywając również ważne kompetencje społeczne. Młodzież została podzielona na 24 grupy (każda grupa miała swojego przewodnika) i brała udział w konkursach z różnych języków obcych. W przerwach wszyscy konkursowicze mogli zobaczyć pokazy pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów klas pożarniczych. Wszyscy podziwialiśmy także krótki pokaz grupy rekonstrukcyjnej w pięknych historycznych strojach. Koniec i początek imprezy odbywał się na sali gimnastycznej, gdzie – oprócz krótkich wypowiedzi organizatorów – miały miejsce także występy artystyczne: taneczne i wokalne oraz wręczenie nagród i dyplomów.

      Patrycja Hunia zajęła I miejsce w jednym z konkursów z j. angielskiego i otrzymała dyplom oraz nagrody, a także Szymon Żańczak wylosował nagrody.

      Gratulujemy.

      Ewa Gurgacz, Renata Szymańska-Wnęk

     • Próbny egzamin ósmoklasisty

     • 6, 7, 8 grudnia br. uczniowie klasy VIII pisali Ogólnpolski Próbny Egzamin z OPERONEM.

      Warto się zmierzyć "na próbę" z zadaniami egzaminacyjnymi, żeby w maju właściwe wykorzystać czas i wykazać się wiedzą.

     • Program edukacyjny "Gotuj się na zmiany!"

     • Klasa VI na technice robiła pyszne, zdrowe drugie śniadanie, które zapoczątkowały zajęcia z Programu Gotuj się na zmiany z wykorzystaniem pomocy kuchennych z laboratorium przyszłości. Taka lekcja bardzo przypadła do gustu uczniom.

      Głównym założeniem 12.edycji programu jest edukacja w trzech obszarach:

      - dobrych nawyków żywieniowych,

      - ekoświadomości i odpowiedzialnego podejścia do niemarnowania żywności,

      - przystosowania do życia w kuchni.

      Program uwzględnia podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej w roku 2022/23 oraz zakłada wykorzystanie zakupów, dokonanych w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

     • Świąteczne ozdoby - coraz bliżej Święta...

     • Klasa VI na technice wykonywała świąteczne ozdoby. Przydał się sznurek do makramy, klej na gorąco i powstały piękne, przestrzenne choinki.

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

      Do pracy dołączył jeszcze Samorząd Szkolny oraz klasa VII.

      A oto efekty...

     • Pasowanie na czytelnika

     • 5 grudnia uczniowie klasy I zostali przyjęci do grona czytelników naszej szkoły.

      Przygotowali piękne przedstawienie "Rzepki" Juliana Tuwima, które obejrzeli uczniowie z klasy II i III oraz przedszkolaki i dzieci z zerówki.

      Wszyscy byli zachwyceni występem klasy I!

      #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

     • Wręczenie nagród w konkursie GOPS-u

     • Wszyscy uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym "Kartka bożonarodzeniowa dla Seniora", zorganizowanym przez GOPS w Jasienicy Rosielnej.

      Bradzo dziękujemy Pani Kierownik Danucie Kwolek  za nagrody, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

     • Nasz udział w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych

     • 2 grudnia wzięliśmy udział w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Porozmawiajmy o uzależnieniach" w Rzeszowie. Zespół Szkół w Orzechówce reprezentowali: Patrycja Hunia, Olga Kielar, Jakub Janus, Bartosz Śnieżek, Patryk Śnieżek, Kacper Zając.

      Gratulujemy występu!